Odkrywaj powoli

Co ciekawe

dobrze wiedzieć.

 

1.

w tylnej części kory mózgowej znajduje się płat potyliczny, który odpowiada za widzenie.  komunikaty trafiające do naszego mózgu poprzez słowa, obrazy, mają na nas największy wpływ. przez skojarzenia zapamiętujemy najłatwiej i najprzyjemniej.

by dobrze wypocząć potrzebujemy snu. niekoniecznie trzeba liczyć owce aby szybko zasnąć. lepiej przypomnieć sobie i wyobrazić jakiś kojący obraz lub coś miłego. 

coś co wypatrzyło nasze oko i przekazało dalej do pamięci.

 

2.

jak długo można przetrwać bez snu. rekord bezsenności udokumentowany został w 1964 roku. Randy Gardner wytrwał bez snu 11 dni i 24 minuty, a w 2010 fotograf Tyler Shields prawie 40 dni. ale nie jest pewne, czy nie ucinał sobie krótkiej minidrzemki. 

zegar biologiczny możemy oszukiwać przez pewien czas. wojsko na przykład używa specjalnych okularów, które emitują jasne słoneczne światło. stąd żołnierze mogą funkcjonować na pełnych obrotach przez 36 godzin. jednak po 16 godzinach bez snu, człowiek zachowuje się tak  jakby miał we krwi 0,5 promila alkoholu. wydłuża się także czas naszych reakcji nawet o połowę.

 

3.

a śnienie

jak śpią zwierzaki na przykład. ullala.

żyrafy mogą spać 2 godziny z  5 lub 10 minutowymi drzemkami. słoniom wystarcza 3 godziny snu na dobę. podczas gdy lwy potrzebują  jak wszystkie koty 16 godzin. nietoperze śpią  20h, a misie koala 22 godziny. niedźwiedzi  zimowy sen trwa kilka miesięcy. krokodyle mogą spać z otwartą paszczą. są  też zwierzęta, które w rzeczywistości nigdy nie śpią bo zawsze ich pół mózgu czuwa np. morskie ssaki, inaczej by się utopiły oraz wiele ptaków aby chronić się przed drapieżnikami.

 

4.

ważne

nie tylko długość snu jest istotna. także nasza sypialnia. przygotowane miejsce do wypoczynku. dbałość o każdy detal. rodzaj prześcieradła. pościel. a co ciekawe, odpowiednie myśli mają także ogromny wpływ na nasze nastawienie i samopoczucie. kodując podświadomie słowa możemy znacznie wpływać na zmniejszenie stresu, na nasze pozytywne wibracje i reakcje.

 

ullala.

 

zawsze więc o czymś przyjemnym przed snem pomyśl.

słowa i myśli mają moc sprawczą.